Menü
Kosár

Penész kezelése páramentesítés előtt

Penészgombák kezelése a páramentesítés vagy falszárítás megkezdése előtt

Fontos tudnivalók, melyekre eddig kevesen gondoltak!

Kérjük, részletesen olvassa el ezt az oldalt! Ez a szöveg csak egészében, összefüggéseiben értelmezhető, kivéve azokat a fejezeteket, melyeknél jelezzük, hogy nem mindenkire vonatkoznak. A többi rész csak teljességében látható át és akkor hasznos, ha minden részletét ismerjük. Fontos az egészet megérteni minden logikájával, és a későbbiekben szereplő biztonsági utasításokkal és a további teendőkkel, fontos tudnivalókkal együtt.

Ha a penészgombatelep még a falon van, a felület kiszáradásával a gombatelepben termelődött spórák is kiszáradnak és nagy mennyiségben a levegőbe szóródnak. Ezért a még penészes környezetben nem szabad páramentesíteni! Még akkor sem, ha lekezelte előtte a penészt valamilyen penészölő szerrel, mert a fal pórusaiban ott maradnak a szétkent spórák és penész egy része, csak kifehéredett, láthatatlan formában, és száradás során nagy mennyiségben a levegőbe szóródnának a kifehéredett spórák. Maga a penész nedves környezetben és magas páratartalom során szaporodik. Nedves környezetben különböző "káros" vegyi anyagokat bocsájt ki, száradás közben viszont a spórák szabadulnak el sokkal nagyobb mennyiségben a felületről.

A penészölő vegyszer sem pusztítja el a spórák minden tulajdonságát. A szaporodási képességüket igen, ugyanakkor egyéb "előnytelen" tulajdonságaikat nem. Amint elkezd száradni a lekezelt felület, száradás során nagy mennyiségű spóra kerül a levegőbe, melyeknek a belélegzése elkerülendő. Ezért fontos az, hogy például festékréteggel megakadályozzuk a lekezelt spórák nagyobb mennyiségű levegőbe szóródását és belélegzésüket a páramentesítő használata előtt. Ezekről a módszerekről részletesen írunk a cikkben.

A megfelelő vegyszer használata mégis sokszor hasznos, mert ha enélkül próbálja valaki lemosni a penészt, akkor az eredmény nagy valószínűséggel az lesz, hogy csak szétkeni az életképes spórákat és könnyen lehet, hogy hamarosan emiatt még több penész keletkezik, mint előtte. Csakhogy a vegyszerezés és a páramentesítés között még vannak egyéb teendők, hogy a száradás közben ne szóródjanak szét a szaporodási képességüket elveszített, de más előnytelen tulajdonságaikat megtartó spórákMindezekre a kérdésekre részletes válaszokat és megoldási lehetőséget szeretnénk nyújtani az alábbiakban.

A penészedés végleges felszámolásához a penészgomba kifejlődésének okát kell megtalálni és megszűntetni. Enélkül a penészedés rendszeresen kiújulhat. A penészedésnek számos oka lehet, de minden esetben nedvesség, víz jelenléte kell hozzá. A lehetséges okok, a teljesség igénye nélkül: rossz hőszigetelés, elégtelen szellőzés, nem megfelelő talajvíz szigetelés, csőtörés, tető beázása, vagy a magas páratartalom stb.

A nedves falak, még a fenti műszaki hibák kijavítása után is sokáig, akár évekig megtarthatják a nedvességet, ami miatt a penészedés újra és újra megjelenik. Nagyon fontos tehát a falak kiszárítása, melyhez a falszárító, páramentesítő, más néven párafaló készülékek használata javasolt.

Ugyanakkor a penészgombatelepet a szárítás megkezdése előtt szakszerűen kell kezelni, és le kell fedni a felületeket légáteresztő, penészgátló falréteggel, mielőtt elkezdene páramentesíteni. Ahogy fentebb már írtuk, még akkor is, ha előtte valamilyen vegyszeres kezelést alkalmazott, ugyanis az sem pusztítja el a spórák minden előnytelen tulajdonságát a szaporodási képességükön kívül és száradás során azok a levegőbe szóródnának és belélegeznénk őket, ami elkerülendő.

Természetesen a penészt nem csak a spórakibocsájtása miatt kell kezelni, hiszen a spórákon kívül számtalan más anyagot is a levegőbe bocsájtanak. A spórák nagyobb részét kiszáradáskor, míg más anyagokat normál állapotban is. Tehát a megfelelő feltételek kialakítása után mielőbb el kell fednünk a spórákkal, vagy penésszel szennyezett rétegeket. Minderről az alábbiakban részletesen olvashat.

Az alábbi cikkben többször említjük a légáteresztő penészgátló festékeket, melyek valóban késleltetik a penészedés kialakulását és hasznosak lehetnek. Ugyannakkor ezek károsanyag kibocsájtáról nem tudunk elegendő információt, és különböző típusú anyagok állnak rendelkezésre. Az interneten fellelhető információk alapján vannak anyagok, melyek minimális kibocsájtással rendelkeznek, és biztonságosabbak, míg vannak, melyek kevésbé ajánlottak. Egyes gyártók azt állítják, hogy termékeik teljesen biztonságosak. Némelyek alapból, mások pedig néhány nap, hét száradás után. Ebben mi nem tudunk álláspontot foglalni. Arra biztatjuk a felhasználókat, hogy ennek alaposan járjanak utána és döntsenek saját felelősségük és tájékozottságuk alapján. A jelenlegi tudásunk szerint a legegésszégesebb anyag az oltott mész, ami viszont sajnos nem minden alapra vihető fel. Sokszor ez az előző rétegek eltávolítását igényli. Megismertünk egy szakcéget, akik jártasak az oltott mész alapú anyagokkal kapcsolatban. Igény esetén felkeresheti őket és tőlük is vásárolhat, valamint szakmai tanácsért is fordulhat hozzájuk. Ők itt érhetőek el: naturillo.hu, de előbb kérjük, olvassák át az egész cikkek az összefüggések megértése érdekében! Az biztos, hogy ha a penész ellen nem védekezünk, akkor számára optimális körülmények között pár nap alatt újra megtelepszik. Először még láthatatlan formában.

Sokszor ez a kétféle eset fordul elő, melyeket az alábbiakban mutatunk be:

Első eset: a penészgombatelep vékony rétegben található ép felületű, páraáteresztő festékkel fedett falon. 

a) Ebben az esetben a kezelés egyik lehetséges módja egyszerűen a fal lefestése oltott mésszel, (amennyiben eredetileg mészfestés volt a falon), minden más esetben légáteresztő penészgátló falfestékkel. A penészgombatelepeket a falszárítás előtt le kell fedni e festékréteggel. Ez egyrészt elpusztítja a gombát (ezért nem képes tovább nőni és elfedés után fertőzést okozni), másrészt e festék fedőréteget képez, ami megakadályozza, hogy a gomba spórái a levegőbe szóródjanak. (Az elpusztult spórák a szaporodási képességükün túl nem veszítik el minden tulajdonságukat, tehát a belélegzésük elkerülendő. Ezért fontos az, hogy festékréteggel megakadályozzuk a levegőbe szóródásukat a páramentesítő használata előtt.)

b)  Ha festés előtt vegyszerekkel le szeretné kezelni a vékony rétegű penészt, akkor előbb olvassa végig a cikket, hogy tájékozódjon a biztonsági intézkedésekről és a további fontos összefüggésekről.

A teljes cikk végigolvasása után, a használati utasítást és a biztonsági intézkedéseket betartva óvatosan, de alaposan permetezze be a felületet hipóval, (10-szeres hígítással),  vagy más klóros fertőtlenítőszerrel, pl. Solvocid, (50-szeres hígítással), vagy Stericlean. Majd a szükséges behatási idő után enyhén nedves, frissen felbontott desztillált vízzel, vagy csapvízzel átitatott tiszta ronggyal letörölheti a falat. Szóval, ahogy fentebb írtuk, ne páramentesítsen, és szárazon se törölgesse a falat, mielőtt festékréteggel lefedi a felületet. A vegyszerekkel lekezelt spórák sem veszítik el minden tulajdonságukat a szaporodási képességükön kívül. A festéssel lefedés akkor is fontos, ha már nem látja a penészfoltot, mert ilyenkor sok szétkent spóra még ottmarad a fal pórusaiban, a szétkent, megmaradt penész pedig azért nem látható, mert kifehéredik a vegyszer hatására. Ha kiszárad a felület, a szétkent spórák elkezdhetnek a levegőbe szóródni, amiknek a belélegzése elkerülendő! A száraz spórák a porhoz hasonlóan könnyebben elszabadulnak a felületről, mint nedves állapotban.

Ezértamint elillant a felvitt nedvesség, lehetőleg mielőbb fesse le a falat légáteresztő, penészgátló falfestékkel a spórák levegőbe szóródásának csökkentése érdekében. Amint festékréteggel elfedi a felületet, az ottmaradt spórák már nem tudnak ezután a levegőbe szóródni.

Kérje szakember tanácsát a megfelelő légáteresztő penészgátló festékek, illetve adalékanyagok használatáról. Figyelembe kell venni azt is, hogy előtte milyen festék volt a falon.

Amennyiben  a következő részek nem érintik Önt, akkor kérjük olvassa el az azt követő, mindenkinek szóló fejezeteket a "Fontos biztonsági intézkedésekről" és a "További teendőkról, fontos tudnivalókról".

Második eset: dörzsölés, kaparás, vagy egyéb eltávolítási módszer szükséges.

Ennek háromféle oka lehet:

1) a fal nem festhető, mert túl vastag rajta a penészréteg.

2) a penészgombatelep fonalai mélyen a falba hatolnak. Ez pl. akkor fordul elő, ha a fal salétromos, fellazult, táskásodó, pergő vakolatú, vagy pedig a penészgomba tapétán van.

3) a penész nem páraáteresztő festéken van. Ezek a festékek lassítják a fal kiszáradását, ezért ezeket érdemes lekaparni a falról.

Az eltávolítási műveletek és vegyszerek

Dörzsölés, kaparás, vagy egyéb eltávolítási módszerek előtt nedvesítse be a penész,- és falrétegeket az alábbi vegyszerek valamelyikével! A nedvesítés egyik lényege, hogy minél kevesebb por keletkezzen, ami spórákat tartalmaz. Ehhez a felületet óvatosan, de alaposan, közelről permetezze be hipóval (10-szeres hígítással), vagy más klóros fertőtlenítőszerrel, pl. Solvocid (50-szeres hígítással), Stericlean. Majd szükséges behatási idő után a még nedves vakolatot vagy festékréteget kaparja le, vagy más módon távolítsa el. Mielőtt kiszáradnának az eltávolítandó rétegek, frissen felbontott desztillált vízzel, vagy csapvízzel óvatosan újra és újra benedvesítheti azokat, hogy jelentősen csökkentse a spórák és a por levegőbe szóródásának mennyiségét, hiszen száradás során azok még nagyobb mennyiségben a levegőbe szóródnának. (Az újra nedvesítéssel nyílván nem az a cél, hogy eláztassuk a falat, hanem, hogy megakadályozzuk, hogy szárazon kiporozzanak a spórák a felületről, miközben eltávolítjuk a szennyezett rétegeket. Ez minden esetben egyedi, hogy ehhez mennyi nedvességre van szükség. Nyílván azok a felületek, amik úgy is eltávolításra kerülnek nyugodtan lehetnek nedvesek, hogy ne történjen spóra szóródás.)

(Még a vegyszerek által lekezelt spórák sem veszítik el minden tulajdonságukat a szaporodási képességükön túl, ahogy a mélyebb falrétegekben lévő penészfonalak sem, ezért kell elkerülni ezek belélegzését is. Fontos, hogy minél kevesebb spóra szóródjon a levegőbe. Ezért sem páramentesítünk, mielőtt új falréteggel lefedjük az érintett felületeket és alaposan ki nem takarítunk, ahogy azt lentebb részletezzük.)

Tehát az eltávolítási műveletek, a megfelelő alapok és feltételek kialakítása után mielőbb fesse le, vakolja be ezeket a rétegeket légáteresztő, penészgátló termékekkel. Igény esetén használjon légáteresztő glettanyagot is a vakolat és a festék közè. Amint lefedi a falfelületet, nem tud tovább spóra szóródni róla.

Amennyiben  a következő rész nem érinti Önt, akkor kérjük olvassa el az azt követő, mindenkinek szóló fejezeteket a "Fontos biztonsági intézkedésekről" és a "További teendőkról, fontos tudnivalókról".

Átnedvesedett, vagy salétromos falszerkezetek

Amennyiben kiderül, hogy a fal szerkezete át van nedvesedve, vagy salétromos, akkor szakember, vagy szakcég közreműködésével ki kell javítani az ezt okozó alapproblémát és a falat szakszerűen meg kell tisztítani a salétromtól is. Az okok és a falszerkezet kijavítása nélkül a nedvesedés, salétromosodás, penészedés újra visszatérhet.

A salétromos fal rejtett penészt tartalmazhat, ezért azt  először a fentebbi fejezetekben említett módokon kezelni kell lekaparás előtt, hogy csökkentsük a spóraszóródás mennyiségét. Tegyünk meg minden biztonsági intézkedést, melyet pedig a lentebbi "Fontos biztonsági intézkedések" fejezetekben olvashat. A lekaparás során tartsuk enyhén nedvesen a felületet, mert az csökkenti a spóraszóródás esélyét és az eltávolítási műveletek után a lentebbi fejezetben leírt módon alaposan takarítsunk ki. (Az újra nedvesítéssel nyílván nem az a cél, hogy eláztassuk a falat, hanem, hogy megakadályozzuk, hogy szárazon kiporozzanak a spórák a felületről, miközben eltávolítjuk a szennyezett rétegeket. Ez minden esetben egyedi, hogy ehhez mennyi nedvességre van szükség. Nyílván azok a felületek, amik úgy is eltávolításra kerülnek nyugodtan lehetnek nedvesek, hogy ne történjen spóra szóródás.)

A salétrom eltávolításához is szoktak vegyszereket használni, de ezeket tudomásunk szerint tilos keverni, vagy rövid időn belül egymás után alkalmazni a klórtartalmú penész elleni vegyszerekkel. Ezért tartsunk megfelelő időt a különböző vegyszerek alkalmazása között.

A fal megtisztítása után mielőbb oltott mészvakolat felvitelét javasoljuk. Ez két dologtól is megvéd: 1) Az eredetileg ott lévő, vegyszerrel lekezelt penészspórák a levegőbe szóródjanak. 2) Továbbá az átnedvesedett falak hosszú száradási ideje közben is nagy eséllyel képződik látható, vagy akár láthatatlan formában penész a felületen, ugyanis a fal kiszáradása heteket, hónapokat vehet igénybe. Ekkor a spórák ugyancsak a levegőbe szóródhatnak. Ezért mielőtt elkezdjük szárítani ezeket a felületeket oltott meszes vakolat felhordását javasoljuk. Ez abban is segít, hogy amíg szárad a fal, addig az oltott mész miatt egy átmeneti ideig sokkal kisebb eséllyel képződik rajta penész.

Az oltott mészréteg természetes megkötési ideje után elkezdhetjük a páramentesítést. A falszerkezet kiszárítása után az oltott mészréteg eltávolítható, vagy a vakolás és festés tovább folytatható. Ez attól is függ, hogy mennyire tapadt meg az oltott meszes vakolat az eredetileg nedves falon, elegendő vastagságú-e, valamint a kiszáradt oltott mész alkalmas -e újabb vakolat, vagy festés felhordására. Ha úgy dönt, hogy meghagyja az eredeti oltott meszes vakolatot, akkor tájékozódjon, hogy erre milyen fajta penészgátló és légáteresztő festék hordható fel a későbbiekben. A technológiai részletekről salétromos falak esetén és az oltott mész felhordásáról, vagy eltávolításáról és az egész folyamatról kérdezze hozzáértő szakember tanácsát, mert ez összetett folyamat. Ehhez nekünk nincs kellő hozzáértésünk.

Természetesen az oltott mészvakolat sem véd meg a penész ellen a végtelenségig. Egy idő után elvesztheti a hatását, továbbá a felületén letapadt porban - látható, vagy még láthatatlan formában - elkezdhet penész fejlődni, ha nedves marad a fal. Feltehetően minél simább a vakolat felülete annál kevesebb por tapad meg rajta és mint említettük az oltott mész is elveszíti fertőtlenítő hatását egy idő után.

Jó esetben ezelőtt már kiszárad a falaszerkezet és megszűnik a nedvesség utánpótlás, jó állapotban van és megtapadt az eredeti mészvakolat és felhordhatja a végső fedőrétegeket.

Ellenkező esetben egy idő után újra penészedésnek indulhat  a fal, ha nem száradt ki. Ekkor több lehetőséget is végiggondoltunk: 1) Eltávolíthatja a meszes vakolatot és megismételheti a meszelési folyamatot, majd a szárítást, amíg a fal teljes szerkezete ki nem szárad. 2) Másik lehetőség, hogy a meglévő vakolatra újabb meszes vakolatréteget vihet fel a megfelelő alapozó használata után, amíg teljesen ki nem szárítja a falszerkezetet. (figyelembe véve a mészvakolat megengedett maximális vastagságát)  3) Végül, ha minden vakolatréteg megfelelően megtapadt az eredetileg nedves falon és kiszáradt a falszerkezet, akkor felvihtőek a végső festékrétegek és szárazon és penészmentesen tarthatja a falat. 4) Ha nem tapadtak meg megfelelően a vakolatrétegek, akkor mindet eltávolíthatja, és felhordhatja az újabb vakolatot és megismételheti a szárítást, mindaddig míg véglegesen ki nem szárad a falszerkezet, majd felviheti a végleges festékréteget és végleg penészmentesen tarthatja a falat.

Fontos biztonsági intézkedések

A bepermetezés, a benedvesítés, a lekaparás, és dörzsölés során, valamint minden falréteg eltávolítása közben és bármikor, amikor ebben a helyiségben tartózkodik, használjon védőfelszerelést (Tökéletesen illeszkedő FFP3-mas maszkot, amit cseréljen az előírásoknak megfelelően, védőszemüveget, zárt ruházatot, gumikesztyűt, sapkát), közben folyamatosan szellőztessen! Tartsa be a vegyi anyagokra vonatkozó használati és biztonsági utasításokat is! Az épület többi részét műanyag fóliával zárja le, hogy megakadályozza a spórák átterjedését a többi helyiségbe. A bútorokat vigye ki a helyiségből vagy légmentesen takarja le azokat. Matracokat, kárpitozott bútorokat, könyveket nagyon nehéz utólagosan megtisztítani a rászóródott spóráktól, ezért ezeket mindenképpen vigye ki a helyiségből. A kibontott épületanyagot helyezze műanyag zsákba és zárja le. Ezután a padlót alaposan és több soron takarítsa fel a spórák megtisztítása érdekében. Mégpedig nedves tisztítással. (A laminált padlót pl. nem szabad eláztatni, max. enyhén nedvesen feltörölni.) A porszívózást nem ajánljuk, mert sok készülék nem tartja magában a spórákat és szanaszét szórja őket a levegőben. A spórák feltisztításához használt eszközöket ezután dobja ki.

További teendők, fontos tudnivalók

Ezt követően alakítson ki új falfelületet páraáteresztő, gombaölőszeres festékréteggel. Az ún. szárítóvakolat szintén megfelelő, melynek összetétele a kiszáradásnak kedvez. Ha glettet is használ, abból is a légáteresztő típusokat javasoljuk. (Salétromos, átnedvesedett falszerkezetek esetén pedig előbb a fentebbi erről szóló fejezetben leírt lépéseket javasoljuk.)

A penésszel, spórákkal szennyezett részek elfedése előtt és még poros környezetben ne használja a falszárító, vagy páramentesítő gépet, hogy az közben ne szívja be a szennyeződéseket.

A penész elfedése és alapos takarítás után viszont használhat páramentesítő készüléket a penész újbóli kialakulásának megakadályozása érdekében.

Ugyanakkor minden rétegnek megvan az előírt optimális száradási ideje, hőmérséklete és páratartalma. Ezeket sem túlszárítani, sem késleltetni nem érdemes. 

A vakolás és festés optimális száradási idejének betartása után tartson megfelelő páratartalmat, mert kb. 3-4 nap alatt újra megtelepedhetnek a penészgombák. (Ekkor még szabad szemmel nem látható, kis méretű telepek formájában van jelen a gomba).

Arra biztatjuk a felhasználókat, hogy keressék meg azokat a festékeket, vakolatokat, gletteket és penészgátló adalékanyagokat, melyek a legkevesebb káros anyagot bocsájtják ki, de hatékonyak. Ma már több ilyen légáteresztő, penészgátló termék létezik, és érdemes alaposan utánajárni, hogy melyik mit tartalmaz és melyik a legegészségesebb.

Amennyiben megteheti, érdemes az egész folyamatot hozzáértő szakemberre bízni, mert ez egy külön szakma rengeteg felmerülő szakmai kérdéssel. A szakembert pedig érdemes tájékoztatni a fenti információkról. Ha saját maga végzi a műveleteket, kérjük, tájékozódjon a további technológiai részletekről szakmai oldalakon, mert mi nem vagyunk festéshez értő szakemberek!

Még egy hasznos információ: A páramentesítők belsejét és belső hűtőbordáit időnként szakszervizben ki kell tisztíttatni. A gépet visszaküldheti hozzánk, vagy bármely más klímatechnikai szakszervizhez. Erről további részleteket olvashat minden egyes háztartási páramentesítőnk termékleírásának a végén.

A fentiekkel kapcsolatos kérdések esetén kereshetnek ezen a számon: 0630/989-3240 Egyéb kérdések esetén kérjük, keresse ügyfélszolgálatunkat további elérhetőségeinken.

A célunk a fenti cikkel az, hogy a felhasználók minél tudatosabban alkalmazzák a páramentesítő készülékeket, melyeket Magyarországon ma már több tízezren megszerettek és elégedetten használnak. Örülünk, ha majd Ön is megosztja velünk a tapasztalatait!

A páramentesítőket kérjük, ide kattintva tekintse meg és válassza ki az Önnek megfelelő típust: Háztartási páramentesítők