Menü
Kosár

Tévedések-Új Infók tekerő szabályzós párátlanítókhoz - módosítás

Figyelem: Az alábbi leírás már elavult! 2018 november óta az itt és a levelekben közétett információkhoz képest újabb és frissebb információkkal rendelkezünk a páramentesítők mikrobiológiáját, a helyes páratartalmat és használatot illetően. Az új információkat az alábbi email címen igényelheti: tamas@lupovita.hu

Tévesen javasoltuk a páratartalmat! + Új, egészségügyi szempontok. A kézi vezérlés előnyeit már ismerjük, az automata mikrobiológiáját még vizsgáljuk!

Kérjük, hagyja figyelmen kívül összes korábbi levelünk tartalmát! Nagyon jót szerettünk volna az ügyfeleinknek, de elhamarkodottan írtunk, ezért elnézést kérünk.
(1) Tévesen javasoltuk a páratartalmat
(2) Minden szabályzási módnak van előnye. A kézi vezérlésnél a felhasználó kapcsolja ki-be a készüléket. Az automata vezérlés beállítása némi magyarázatot igényel, mert a megfelelő páratartalom helye jelentősen is eltérhet a szabályzón eredetileg feltüntetett feliratoktól, jelölésektől vagy számoktól, ezért azokat nem érdemes figyelembe venni.
(3) Felhívjuk a figyelmét egy új hasznos szempontra is, hogy miért érdemes a páramentesítés előtt szakszerűen eltávolítani a penészt. 

1. Korábban javasolt páratartalom korrigálása
Egyedi és sok esetben változó, hogy mi a megfelelő érték. Európai források 40 - 60 % között szokták megjelölni az ajánlott páratartalom két szélsőértékét. Azonban ezen határok között figyelembe kell venni az épület adottságait, az időjárási körülményeket és a lakók egyedi igényeit, (csecsemő, gyerek, felnőtt) és esetleges szükségletét, vagy érzékenységét a különböző páraszintekre.

Penészedésre hajlamos helyiségekben érdemes óvatosan bánni a megfelelő páratartalom tartós és rendszeres átlépésével! (Ami egyedi.)

Jó tudni, hogy hideg falak, élek, sarkok környékén és főleg a felületükön általában magasabb a nedvességtartalom, mint a helyiség többi részén.

Soha ne fújassa a levegőt penészes felületekre (akár látszik rajta a penész, akár csak feltételezhető, hogy kialakult rajta), mert kiszárad és szétszórja a spóráit!

2. A páramentesítő szabályzási lehetőségei

A felhasználó egyéni körülményeitől és igényeitől függ, hogy melyik szabályzási módot választja: a kézi ki-be kapcsolást  vagy az automata üzemmódot. Mindkettőnek van előnye. Az automata beállítása némi magyarázatot igényel, mert a megfelelő páratartalom helye jelentősen is eltérhet a szabályzón eredetileg feltüntetett feliratoktól, jelölésektől vagy számoktól, ezért azokat nem érdemes figyelembe venni.

Ha az automata vezérlést szeretné használni, akkor így állíthatja be a szabályzót: Kapcsolja be a készüléket egy, az elérni kívántnál magasabb páratartalmú, közepes méretű helyiségben úgy, hogy a szabályzót átmenetileg a maximális értékre tekeri. (Hosszabb időn keresztül működtesse a páramentesítőt (legalább 1 óra), hogy a szabályzót átjárja a környezet páratartalma és a hőmérséklete.) A készüléktől távolabb (olyan helyen, ahová nem fújja a készülék közvetlenül a száraz levegőt) kísérje figyelemmel egy külső páramérőn a kialakuló páratartalmat, és ha elérte a kívánt értéket, akkor a szabályzót nagyon lassan tekerje a kikapcsolás irányába addig, amíg egy halk kattanást hall és leáll a gép. Nagyjából ez lesz a ki-be kapcsolási pont. Ezt érdemes megjelölni. (Ez a pont jelentősen is eltérhet a szabályzón eredetileg feltüntetett feliratoktól, jelölésektől vagy számoktól, ezért azokat nem érdemes figyelembe venni.) Ezt a beállítási folyamatot érdemes időnként megismételni, mert a szabályzó kapcsolási pontja enyhén változhat és az is változó lehet, hogy a lakóknak mikor mekkora páratartalomra van szüksége. Nem érdemes csak a szabályzóra bízni a páratartalmat, ezért a levegő túlszárításának, vagy épp a penész kialakulásának megelőzése érdekében használjon egy páramérőt is, és rendszeresen kísérje figyelemmel az értékeket!

Ha a gép elérte a beállított szintet, akkor leáll, majd rövidebb hosszabb szünetekkel újraindul egészen addig, amíg kézzel átmenetileg ki nem kapcsoljuk, és tartja ezt az értéket, vagy nedvesség utánpótlás nélkül tovább száríthatja a levegőt.


Abban az esetben, ha a gépe az adott beállításnál már nem tart Önnek megfelelő páratartalmat, akkor megismételheti az imént leírt beállítási folyamatot, vagy így is módosíthat: Ha a gép a kívánt érték alá szárítja a levegőt, akkor a kikapcsolás irányába elmozdítva a tekerőt ezzel magasabb páratartalmat engedélyez a helyiségben. Ha viszont pont ellenkezőleg az adott pozíció túl magas páratartalmat okoz, akkor a tekerő maximális állásának irányába történő elmozdításával alacsonyabb páratartalmat fog beállítani a berendezés a helyiségben.

3. A penész eltávolítása a páramentesítés előtt

A penészmentesítés folyamata: Páramentesítés előtt szakszerűen és elővigyázatossággal (megfelelő szerek, védőmaszk, szellőztetés)!!! érdemes eltávolítani a penészt, hogy ne szórja szét a gomba a spóráit, amikor kiszáradnak a penészfoltok. Csak ezután érdemes mielőbb megkezdeni a páramentesítést.

Üdvözlettel
Az Ön páramentesítőjének nagykereskedője
Farkas Tamás
paramentesito@lupovita.hu
06309893240


(Tekerő szabályzós páramentesítők: TTK 29 E, 50 E, 51 E, 70 E, TTK 75 E, 100 S - WDH 520, 610, 716)